PROGRAM TROSKLIWA PIELĘGNACJA Troskliwa Pielęgnacja to jedyny
taki program dla położnych
rodzinnych i środowiskowych
w Polsce
PRZYSTĄP lub ZALOGUJ SIĘ
Strona główna > Magazyn
Magazyn
Aby przeglądać Magazyn i korzystać z portalu w pełnym zakresie wymagane jest przynależenie do Programu Troskliwa Pielęgnacja i zalogowanie się. Jeśli jeszcze nie jest Pani członkinią Programu – prosimy o przystąpienie w dziale Przystąp
NR 1 (6) 2005
Najnowszy numer. W numerze m.in.

Pierwszy tegoroczny numer magazynu poświęcony jest tematowi bliźniąt.

POŁOŻNA Z OKŁADKI
„Moja praca to wyzwanie”
„Moja praca to wyzwanie”
WAŻNY TEMAT
Bliźniaki – fenomen natury. Rodzaje bliźniąt.
Bliźniaki – fenomen natury. Rodzaje bliźniąt.

Etiologia powstawania ciąży bliźniaczej przy obecnym poziomie wiedzy medycznej jest częściowo możliwa do wyjaśnienia, jednakże w wielu punktach nadal pozostaje w sferze domysłów i rozważań teoretycznych.

AKTUALNOŚCI
Kto ma robić zastrzyki noworodkowi, który wyszedł z oddziału z infekcją?
Kto ma robić zastrzyki noworodkowi, który wyszedł z oddziału z infekcją?

Szanowni Państwo!
Bardzo skrupulatnie czytam Waszą gazetę i zauważyłam, że nie poruszono dotychczas problemu, z którym ja dość często spotykam się w swojej pracy. A mianowicie – kto ma robić zastrzyki noworodkowi, który wyszedł z oddziału z infekcją i przy wypisie ma zlecone iniekcje? Czy robi to położna rodzinna, czy robi to pielęgniarka środowiskowa? Bardzo proszę o odpowiedź. Druga sprawa, która według mnie powinna znaleźć miejsce na łamach magazynu, to odpowiedź na pytanie jak pomóc położnicy, która ma już zastój pokarmu, a mieszka gdzieś daleko od fachowych placówek. Znamy metody tradycyjne stosowane przy zastoju pokarmu. Moje pytanie dotyczy natomiast tego, jakie środki farmakologiczne może zastosować położna, aby skutecznie, szybko, no i oczywiście w miarę bezboleśnie, opróżnić pierś z zalegającego pokarmu, stosując jednocześnie tradycyjne metody, które każda z nas zna. Pamiętam z dawnych lat (na oddziale położniczym pracowałam 22 lata), że każda z nas miała służbowy sandoport i podawałyśmy go położnicy co godzinę, jeśli była taka konieczność. Podawałyśmy również oksytocynę na 15 minut przed karmieniem. Bardzo proszę o wiadomości na ten temat – to dla mnie szczególnie istotna sprawa. Może jest obecnie dostępny jakiś nowy skuteczny środek, o którym nic mi nie wiadomo, a który mógłby pomóc położnicy i mnie. Pozdrawiam cały zespół redakcyjny, życzę wielu miłych chwil w życiu i pracy oraz wielu pomysłów na nowe tematy.


Grażyna Grzonkowska,

starsza położna środowiskowo-rodzinna, Czaplinek


ZOBACZ INNE WYDANIA
X
idź do ankiety
XW serwisie używamy plików cookies w celu dostosowania go do potrzeb użytkowników oraz
zbierania statystyk. Jeśli nie chcą Państwo, aby były one zapisywane na dysku, należy zmienić
ustawienia przeglądarki.

Więcej informacji o plikach cookies w polityce prywatności.