PROGRAM TROSKLIWA PIELĘGNACJA Troskliwa Pielęgnacja to jedyny
taki program dla położnych
rodzinnych i środowiskowych
w Polsce
PRZYSTĄP lub ZALOGUJ SIĘ
Strona główna > Magazyn
Magazyn
Aby przeglądać Magazyn i korzystać z portalu w pełnym zakresie wymagane jest przynależenie do Programu Troskliwa Pielęgnacja i zalogowanie się. Jeśli jeszcze nie jest Pani członkinią Programu – prosimy o przystąpienie w dziale Przystąp
NR 2 (17) 2007
Najnowszy numer. W numerze m.in.


Bieżący numer magazynu „Położna Środowiskowa/Rodzinna” poświęcono opiece nad wcześniakami.

POŁOŻNA Z OKŁADKI
„Najważniejsze jest zaufanie rodziców”.
„Najważniejsze jest zaufanie rodziców”.
WAŻNY TEMAT
Wcześniactwo
Wcześniactwo

Podstawowe definicje. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) noworodka urodzonego między skończonym 22 a 37 tygodniem ciąży określa się jako urodzonego przedwcześnie. Biorąc pod uwagę masę urodzeniową ciała, przyjęto następujące mianownictwo: noworodek o skrajnie małej masie ciała (ELBW) 500 – 1 000 g, noworodek o bardzo małej masie ciała (VLBW) < 1 500 g, noworodek o małej masie ciała (LBW) < 2 500 g. W Polsce częstość porodów przedwczesnych szacuje się na około 6%.

AKTUALNOŚCI
Krew pępowinowa. Metody jej pobierania. Wykorzystywanie.
Krew pępowinowa. Metody jej pobierania. Wykorzystywanie.

Wykorzystywanie.
Krwią pępowinową nazywana jest porcja krwi możliwa do pozyskania z naczyń łożyska i łożyskowej części pępowiny po odpępnieniu noworodka. Przez całe wieki tkanki popłodu po urodzeniu się dziecka i odcięciu pępowiny były usuwane i niszczone. Ostatnie lata przyniosły ogromny wzrost zainteresowania krwią pępowinową, która jest bogatym źródłem komórek macierzystych (stem cells), zdolnych do przekształcania się we wszystkie inne komórki krwi, jak również w komórki innych tkanek organizmu. Komórki macierzyste krwi pępowinowej zachowują się podobnie jak komórki szpiku, cechując się w dodatku większym potencjałem proliferacyjnym i mniejszymi wymogami w odniesieniu do obecności w środowisku hodowli czynników wzrostu (cytokin). 


ZOBACZ INNE WYDANIA
X
idź do ankiety
XW serwisie używamy plików cookies w celu dostosowania go do potrzeb użytkowników oraz
zbierania statystyk. Jeśli nie chcą Państwo, aby były one zapisywane na dysku, należy zmienić
ustawienia przeglądarki.

Więcej informacji o plikach cookies w polityce prywatności.