PROGRAM TROSKLIWA PIELĘGNACJA Troskliwa Pielęgnacja to jedyny
taki program dla położnych
rodzinnych i środowiskowych
w Polsce
PRZYSTĄP lub ZALOGUJ SIĘ
Strona główna > Magazyn
Magazyn
Aby przeglądać Magazyn i korzystać z portalu w pełnym zakresie wymagane jest przynależenie do Programu Troskliwa Pielęgnacja i zalogowanie się. Jeśli jeszcze nie jest Pani członkinią Programu – prosimy o przystąpienie w dziale Przystąp
NR 2 (27) 2009
Najnowszy numer. W numerze m.in.

Nowy numer przynosi wiele ciekawych tematów. Szeroko zajmujemy się zagadnieniem zagrożeń dla skóry: poparzeń słonecznych, odmrożeń, oziębień. Specjalista omawia najpoważniejsze z tych zagrożeń i sposoby zapobiegania im.

POŁOŻNA Z OKŁADKI
„W wolnych chwilach gram na gitarze i śpiewam – to moje lekarstwo na trudne dni w pracy zawodowej”.
„W wolnych chwilach gram na gitarze i śpiewam – to moje lekarstwo na trudne dni w pracy zawodowej”.
WAŻNY TEMAT
Ochrona skóry dziecka przed promieniowaniem słonecznym
Ochrona skóry dziecka przed promieniowaniem słonecznym

Skóra niemowlęcia i małego dziecka różni się znacznie od skóry osób dorosłych zarówno pod względem anatomicznym, jak i funkcjonalnym. Naskórek i skóra właściwa są niedojrzałe, warstwa rogowa i niższe warstwy naskórka są znacznie cieńsze. Warstwa ziarnista jest przerywana lub słabo zaznaczona, w warstwie kolczystej znajduje się mniej międzykomórkowych połączeń, przez co układ komórek jest luźniejszy. Jest to przyczyna częstszych odczynów pęcherzowych w przebiegu oparzeń słonecznych u niemowląt i małych dzieci. Warstwa podstawna jest także cieńsza, składa się z jednej warstwy komórek i zawiera mniej melanocytów. Wprawdzie melanocyty rozpoczynają produkcję melaniny już ok. 20-24 tygodnia życia płodowego, niemniej pigmentacja skóry w kilku pierwszych miesiącach nie jest wystarczająca do ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

AKTUALNOŚCI
Zwierzęta w domu, w którym pojawiło się dziecko. Zagrożenia z tym związane
Zwierzęta w domu, w którym pojawiło się dziecko. Zagrożenia z tym związane

Na rozwój dziecka mają duży wpływ kontakty ze zwierzętami. Wspomagają one jego rozwój emocjonalny i społeczny, uczą respektu, szacunku, wrażliwości i odpowiedzialności wobec zwierząt. Badania dowodzą, że maluchy, które wychowują się w towarzystwie kosmatego przyjaciela zwykle szybciej zaczynają raczkować, wstawać i chodzić. Są też spokojniejsze, mają większe poczucie bezpieczeństwa i łatwiej nawiązują kontakty z nowymi osobami, w swoim otoczeniu.
Jednak aby cieszyć się tymi dobrymi stronami obecności zwierzęcia w towarzystwie malucha, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad.
 


ZOBACZ INNE WYDANIA
X
idź do ankiety
XW serwisie używamy plików cookies w celu dostosowania go do potrzeb użytkowników oraz
zbierania statystyk. Jeśli nie chcą Państwo, aby były one zapisywane na dysku, należy zmienić
ustawienia przeglądarki.

Więcej informacji o plikach cookies w polityce prywatności.