PROGRAM TROSKLIWA PIELĘGNACJA Troskliwa Pielęgnacja to jedyny
taki program dla położnych
rodzinnych i środowiskowych
w Polsce
PRZYSTĄP lub ZALOGUJ SIĘ
Strona główna > Magazyn
Magazyn
Aby przeglądać Magazyn i korzystać z portalu w pełnym zakresie wymagane jest przynależenie do Programu Troskliwa Pielęgnacja i zalogowanie się. Jeśli jeszcze nie jest Pani członkinią Programu – prosimy o przystąpienie w dziale Przystąp
NR 3 (23) 2008
Najnowszy numer. W numerze m.in.

23 numer przynosi, jak zwykle, wiele bardzo interesujących tematów. Tym razem nasi specjaliści zajęli się kontrowersyjnymi i bardzo gorącymi obecnie tematami chorób pneumokokowych oraz sepsy.

POŁOŻNA Z OKŁADKI
„Optymistycznie patrzę w przyszłość”.
„Optymistycznie patrzę w przyszłość”.
WAŻNY TEMAT
Alternatywne sposoby żywienia.
Alternatywne sposoby żywienia.

Charakterystyka

 

Dieta najczęściej kojarzy nam się ze sposobem żywienia, mającym na celu spadek wagi. Tymczasem żywieniowcy przestrzegają przed takim definiowaniem tematu i podkreślają, że utrata zbędnych kilogramów jest tylko jednym z pozytywnych efektów stosowania diety. Nadrzędnym jednak celem stosowania alternatywnych sposobów żywienia jest zdrowie – jego utrzymanie lub poprawa.

 

Warunkiem koniecznym każdej z diet jest jej zgodność z zasadami prawidłowego żywienia. Polega to na dostarczaniu organizmowi takiej ilości energii i składników pokarmowych, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniej masy ciała i prawidłowe funkcjonowanie organizmu, stosownie do wieku, płci i wysiłku fizycznego. Wynika z tego, że komponowanie diety wymaga uwzględnienia indywidualnych potrzeb osoby, dla której jest ona przeznaczona, i ustalenia na tej podstawie zaleceń dotyczących wartości odżywczej, częstotliwości spożywania posiłków, ich konsystencji i sposobu przygotowania.

 

Wśród diet stosowanych przez Polaków najpowszechniejsze są: wegetariańska, niskowęglowodanowa i Montignaca. Omówimy poniżej ich najważniejsze cechy.

AKTUALNOŚCI
Sepsa – rozpoznanie, leczenie, zapobieganie
Sepsa – rozpoznanie, leczenie, zapobieganie

Sepsa (posocznica) to zespół określonych objawów chorobowych, spowodowany uogólnioną reakcją organizmu na zakażenie. Powstaje głównie w wyniku nadmiernej aktywacji lub zahamowania mechanizmów obronnych organizmu, a nie przez bezpośrednie działanie czynnika zakaźnego. Śmiertelność spowodowana sepsą jest bardziej związana z uwalnianiem endogennych substancji przez organizm niż z systemowym działaniem mikroorganizmów lub ich toksyn.


ZOBACZ INNE WYDANIA
X
idź do ankiety
XW serwisie używamy plików cookies w celu dostosowania go do potrzeb użytkowników oraz
zbierania statystyk. Jeśli nie chcą Państwo, aby były one zapisywane na dysku, należy zmienić
ustawienia przeglądarki.

Więcej informacji o plikach cookies w polityce prywatności.