PROGRAM TROSKLIWA PIELĘGNACJA Troskliwa Pielęgnacja to jedyny
taki program dla położnych
rodzinnych i środowiskowych
w Polsce
PRZYSTĄP lub ZALOGUJ SIĘ
Strona główna > Magazyn
Magazyn
Aby przeglądać Magazyn i korzystać z portalu w pełnym zakresie wymagane jest przynależenie do Programu Troskliwa Pielęgnacja i zalogowanie się. Jeśli jeszcze nie jest Pani członkinią Programu – prosimy o przystąpienie w dziale Przystąp
NR 3 (53) 2014
Najnowszy numer. W numerze m.in.

W tym numerze poruszamy bardzo trudny dla pacjentek temat niepłodności. Dokładnie przyjrzymy się także wpływowi stresu na kobietę ciężarną i jej dziecko.

POŁOŻNA Z OKŁADKI
„Źyć tak, by inni przez nas nie płakali, i pozostać sobą
„Źyć tak, by inni przez nas nie płakali, i pozostać sobą
WAŻNY TEMAT
Czym jest niepłodność? Definicje i rodzaje niepłodności oraz czynniki wpływające na jej występowanie
Czym jest niepłodność? Definicje i rodzaje niepłodności oraz czynniki wpływające na jej występowanie

Niepłodność jest znaczącym i stale nasilającym się problemem jednostkowym i socjalnym. Niemożność poczęcia dziecka powoduje szereg niekorzystnych implikacji w zakresie przeżyć wewnętrznych, w relacji partnerskiej oraz szerszej perspektywie społecznej. Problem niepłodności dotyka coraz większej liczby par w wieku rozrodczym. W Polsce nie ma danych o skali tego zjawiska, ale szacuje się, że podobnie jak w innych krajach dotyczy około 15 proc. par pragnących posiadać dziecko (we Francji 16,4 proc., w Wielkiej Brytanii 17 proc.). W Polsce około 700 tys. do miliona par wymaga leczenia. jednocześnie okazuje się, żE tylko 19 proc. par niepłodnych poszukuje specjalistycznej pomocy lekarskiej.

W OCZEKIWANIU NA DZIECKO
Pozycje porodowe i poruszanie się rodzące
Pozycje porodowe i poruszanie się rodzące

Nowoczesne położnictwo ukierunkowane jest na kobietę rodzącą – ona i dziecko są najważniejszymi osobami podczas porodu. Rodząca ma prawo do podejmowania decyzji dotyczących jej zdrowia i przebiegu porodu. Według Rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego standardów postępowania okołoporodowego*, kobieta już podczas ciąży powinna mieć zapewnioną możliwość oraz pomoc fachowego przewodnika w osobie sprawującej opiekę nad nią w ciąży, by spisać dokument, w którym określi swoje preferencje dotyczące elementów postępowania przy porodzie (w tym dotyczące porodu aktywnego, poruszania się przy porodzie). W dokumencie tym spisuje swoje potrzeby i oczekiwania, a osoby opiekujące się nią powinny w miarę możliwości respektować i umożliwić zrealizowanie planu.

 


ZOBACZ INNE WYDANIA
X
idź do ankiety
XW serwisie używamy plików cookies w celu dostosowania go do potrzeb użytkowników oraz
zbierania statystyk. Jeśli nie chcą Państwo, aby były one zapisywane na dysku, należy zmienić
ustawienia przeglądarki.

Więcej informacji o plikach cookies w polityce prywatności.